Požární hadice – nejdůležitější prvek požárního vybavení

Požární hadice (PH), které denně využívají profesionální i dobrovolní hasiči, představují nejdůležitější prvek požárního vybavení. Jsou používány především k dopravě vody a vodních roztoků za účelem zdolání požáru, odčerpání vody ze zatopených oblastí nebo požárního sportu.

Dříve jednotky požární ochrany používaly hadice z přírodních materiálů. Dnes tomu tak již není a využívají se tlakové hadice utkané z umělé příze (hedvábí, polyamidy, polyestery a další). Hadice jsou opatřené spojkami pro napojení na další hadici nebo armaturu. Aby zvládly extrémní podmínky, kterým jsou při hasičském zásahu vystavovány, požární hadice musí být dostatečně pevné, odolné a musí velmi dobře těsnit.

Typy PH podle použití

Ploché hadice
  • Zasněžovací – pro dopravu vody k zasněžovacím sprchám a dělům
  • Hydrantová – izolovaná hadice určená převážně k vybavení hydrantových skříní
  • Zásahová – lehká, bezúdržbová polyesterová hadice s vnitřní pryžovou vložkou určená pro profesionální a dobrovolné hasičské sbory
  • Průmyslová – používá se při lesních požárech a v chemických provozech. Je extrémně odolná vůči oděru i chemikáliím (benzín, louh, kyseliny apod).

Označování hadic a jejich vnitřní průměry:

  • Savice – ⌀ nejčastěji 110 mm, délka 1, 6, 2 a 2,5 m. Slouží pro dopravu vody z vodního zdroje (káď, rybník, potok) k čerpadlu.
  • Hadice A – ⌀ 110 mm, délka 20 m. Zejména záchranné složky armády ji používají k dopravě vody na velké vzdálenosti při katastrofách a rozsáhlých požárech.
  • Hadice B – ⌀ 75 mm, složená má šířku 120 mm, délka 5 m nebo 20 m. Slouží pro dopravu vody od požární stříkačky k rozdělovači, pro dopravu vody mezi stroji, pro zásobení požární proudnice B nebo pro doplňování cisternových automobilových stříkaček.
  • Hadice C – ⌀ 52 mm, složená má šířku 85 mm, délka cca 20 m. Nejpoužívanější typ požární hadice. Určená hlavně pro tzv. útočné vedení od rozdělovače k proudnici při zásahu nebo požárním sportu.
  • Hadice D – ⌀ 25 mm, délka 5–25 m. Hadice s malým průtokem ale velkým tlakem slouží k dohašování. Je součástí hydrantů, ručních stříkaček a některých hasících přístrojů.

Veřejnost přijde do kontaktu s požární hadicí pouze při použití nástěnného hydrantového systému. Hadice v hydrantové skříni má nejčastěji délku 20-30 m a setkáme se nejčastěji se dvěma typy. Staršími plochými „déčky” (označení D25, D19) nebo s tvarově stálými hadicemi navinutými na navijácích.

hasičské hadice

Zpracování cookies: Kliknutím na tlačítko „souhlasím“ nám umožníte využít cookie pro presonalozované zobrazení reklamy.
Pouze nezbytné