Jak vybrat hasicí přístroj do auta?

Orientujete se v povinné výbavě svého vozidla? Pokud ano, určitě víte, že v České republice do povinné výbavy nepatří hasicí přístroj.

Ale pozor, v některých zemích EU na tuto povinnost můžete narazit (např. v Belgii, Bulharsku, Pobaltských zemích, Polsku nebo třeba v Řecku). Nikdy nevíte, kdy zabloudíte k našim zahraničním sousedům, proto (nejen) z těchto důvodů doporučujeme vozit hasicí přístroj v autě. Nejde však jenom o splnění předpisů. Především jde o vaše zdraví.

Pár stovek, které se vyplatí

Možná hasicí přístroj do auta nikdy nepoužijete, ale znáte to, zákon schválnosti funguje velmi spolehlivě. Investice do hasičáku určitě nebudete litovat. Myslete na to, že hasicí přístroj v autě může zachránit nejenom vás samotné, ale i zdraví někoho dalšího.

Vhodný hasicí přístroj do auta:

  • Práškovým hasičákem uhasíte kapalné, plynné i pevné látky, dokonce i vysoce hořlavé látky, jako je nafta a benzín.
  • Má 1 kg nebo 2 kg. Ze zkušeností doporučujeme spíše větší hasičák, máte tak k dispozici více hasiva, které ve stresové situaci určitě oceníte. Získáte i více času ke zkrocení ohně, než přijedou hasiči.
  • Jsou mrazuvzdorné, takže je bez obav můžete nechávat v autě i v zimě.

Nepleťte si však hasicí přístroj do auta s hasicím sprejem, který má nejen nesrovnatelně méně hasiva, a je tedy méně účinný, ale také není mrazuvzdorný.

Jakmile zjistíte, že se v autě schyluje k požáru, okamžitě zastavte a vystupte z auta. Ihned volejte linku 112. Nejčastějším místem vzplanutí ohně je u motoru, tedy pod přední kapotou. Nikdy ji celou neotvírejte, jenom byste tak k ohni pustili vzduch - haste pouze lehce pootevřenou škvírou. Jestliže dojde k požáru během autonehody, haste nejdříve vnitřek auta, kde jsou další lidé.

Kam hasičák co nejlépe umístit

V první řadě musí být hasicí přístroj v autě pořádně ukotvený. Váží i přes dva kilogramy, což ho může v případě uvolnění činit velmi nebezpečným. Zároveň by ale měl být po ruce. A tak se nabízí jeho umístění pod sedačku spolujezdce. Někteří výrobci nabízejí i speciální držáky na hasicí přístroje do auta, které je spolehlivě zafixují. Umístění v kufru příliš nedoporučujeme, může vás to velmi zdržet od hašení případného požáru, kdy jde opravdu o vteřiny.

Pořízení hasicího přístroje do auta neberte jako povinnost, ale jako něco navíc, co uděláte pro svoje bezpečí. A za to ta investice rozhodně stojí.

Zpracování cookies: Kliknutím na tlačítko „souhlasím“ nám umožníte využít cookie pro presonalozované zobrazení reklamy.
Pouze nezbytné